Powerforum
http://powerforum.dk/

ingen liv i colt..
http://powerforum.dk/viewtopic.php?f=1&t=6186
Side 1 af 2

Forfatter:  gæst [ 26 nov 2003, 21:39 ]
Titel:  ingen liv i colt..

Hejsa. Jeg har denne her colt 1.5 fra 1991 som ikke vil starte. Jeg har tjekket om den får benzin. Der kommer godtnok benzin til det "rør" der sidder ved mine dyser. Men det kommer aldri videre. Samtidig er der ingen gnist på tændrørene... Kan det mon vøre mit tændingsmodul der er stået af? Har hørt at det kan have indvirkning på benzin dyserne også. Så de ikke lukker benzin ud i cylinderen hvis der ikke er tænding på. Håber der er nogen der kan hjælpe.

Forfatter:  xxblade [ 26 nov 2003, 21:48 ]
Titel: 

er der eftermonteret alarm/startspærre ??? Hvis der er så ville jeg prøve at fejlfinde lidt der først !!!

Forfatter:  gæst [ 26 nov 2003, 22:16 ]
Titel: 

nej der er ingen alarm eller startspærre. jeg kørte i den på arbejde og da jeg skulle hjem var den bare het død. den kørte ellers uden problemer derud.

Forfatter:  Transitfar [ 26 nov 2003, 22:26 ]
Titel: 

Er det med et tændrør i "fri luft" at du kan se, at der ikke kommer gnist?
Hvis det er tilfældet, så kontroller at klemme 1 på tændspolen giver signal til tændspolen.
Når man sætter tænding på en indsprøjtningsbil, skal benzinpumpen omme i tanken arbejde i ca. 1½ sek, kan du høre, om din gør det??

Forfatter:  gæst [ 26 nov 2003, 23:02 ]
Titel: 

jeg kan ikke lige umiddelbart høre benzin pumpen. men når jeg skruer benzinrøret af andsugningen og lader mororen rotere kommer der masser af benzin ud. det kommer bar ikke til cylinderen. for hvis jeg tager tændkablet af og lader motoren rotere med tændrøret i topstykket bilver det ikke vådt... og det vil det jo blive hvis der kommer benzin til det. jeg har ikke nogen desideret tændspole men et tændingsmodol hvor strømfordeler og tændspole er samlet i en del.

Forfatter:  Transitfar [ 26 nov 2003, 23:59 ]
Titel: 

Hvordan ved du, at der ingen gnist er????
Jeg tror ikke på, at bilen pludselig får 2 fejl af at holde stille......
Har du kontrolleret alle dine sikringer?

Forfatter:  gæst [ 27 nov 2003, 09:16 ]
Titel: 

jeg har taget et tændrør ud og set det i tændkablet. givet det stelforbindelse. og når jeg lader motoren rotere er der ingen gnist.

Forfatter:  smiley [ 27 nov 2003, 11:45 ]
Titel: 

hej
Der er nok tænding der har sagt farvel?

Forfatter:  Transitfar [ 27 nov 2003, 12:00 ]
Titel: 

Tilsyneladende. Derfor skal han finde tændspolen, og på tændspolen skal han finde klemme 1, altså den ledning som kommer fra tændingsmodulet med tændingssignal til tændspolen (IKKE tændledningen til cyl. 1!!) og med en prøvelampe kontrollere, om der kommer tændingssignal til tændspolen.

Forfatter:  smiley [ 27 nov 2003, 12:24 ]
Titel: 

det kan osse være tændspolen der er væk!!!!!!!!!!

Side 1 af 2 Alle tider er UTC + 1 time
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/