Powerforum
http://powerforum.dk/

att: Opel 16v freaks!!!!!!!
http://powerforum.dk/viewtopic.php?f=1&t=5454
Side 1 af 1

Forfatter:  Hald79 [ 30 sep 2003, 16:57 ]
Titel:  att: Opel 16v freaks!!!!!!!

Da det står sådan til at jeg er ved at sælge min kadett GSI 8V og har købt en 16Vér istedet for....er jeg jo kommet på fremmede "baner".

Er der ikke en smart og nem måde på og konstantere hvilken af de 16 hyd. løfter der ikke er i orden.
Den 16Vér jeg har købt tikker nemlig lidt når den går i tomgang......

På forhånd tak....
Jens Hald

Forfatter:  Cossie [ 30 sep 2003, 17:57 ]
Titel: 

Hejsa Jens... Mon ikke det er Dyserne du kan høre?? :)

Forfatter:  Anders [ 30 sep 2003, 20:58 ]
Titel: 

Hej jens alle 16v de lyder lidt i tomgang det skal man ikke ta sig af.
Det gør min også nu og dem jeg har kørt med før har også gjort det.

Forfatter:  Hald79 [ 30 sep 2003, 21:10 ]
Titel: 

att. cossie....... nej det er ikke dysserne jeg kan høre det ER løfterne...lyden er for høj til det kan være dysserne.... :?

att. anders..... ok...... har lige fået at vide inde på opelpower at det som regl hjælper at skilde dem ad og rense dem, eftersom der ofte sidder en form for "slam" fast i det lille olie indførings hul som er i dem......... :)

MVH Jens Hald

Forfatter:  Anders [ 01 okt 2003, 14:57 ]
Titel: 

Hvis du køre på 10/40 Så skift til en lidt tykkere Jeg køre på en 10/60 og det lyder bedre.

Forfatter:  Hald79 [ 07 okt 2003, 21:33 ]
Titel: 

hejsa igen....

nu er lyden væk... den skulle tilsyneladende bolt ud og bevæge sig lidt :twisted: :twisted: så jeg lånte lige nogle prøveplader i weekenden.... :wink: :wink: sådan en 16v er nu sjov......hold da helt kæft hvor jeg glæder mig til den er betalt fri og der er kommer en mølle på......... :twisted: :twisted:

mvh Jens Hald

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/