Billig silikoneslange

Generel teknik

Redaktør: Moderatorer

Besvar
besked
Forfatter
TDtweeks
Medlem
Indlæg: 112
Tilmeldt: 06 mar 2005, 14:38
Geografisk sted: Nordjylland

Billig silikoneslange

#1 Indlæg af TDtweeks »

Hej folkens

Jeg har altid handlet hos Slangespicailisten, han har sagerne og leveringen er iorden, men synes osse priserne er lidt stejle når man sammenligner med billig firmaer i andre lande ... men er det bare en glem det tanke her i dk ? er nemlig lidt presset og skal bruge slange til et projekt her og nu. Så er der nogen steder der fåes noname slange istedet for Samco her i dk ??

På forhånd tak

Det er forresten sorte slanger jeg skal bruge lige, 45´ buk og en reduktion
MVH
Heine
Brugeravatar
klyfax
Mester Medlem
Indlæg: 2525
Tilmeldt: 25 maj 2005, 10:08
Geografisk sted: Sweden

#2 Indlæg af klyfax »

Scanturbo.dk
MVH

Magnusssen

"God made Heaven and Earth, and the rest was made in China."
K-FINN
Mester Medlem
Indlæg: 3480
Tilmeldt: 08 jul 2003, 14:19

#3 Indlæg af K-FINN »

Hvis du er ligeglad med om der står samco eller ej, men samme kvalitet, endda bedre, så har www.turbomotor.dk til ca. den halve pris.
MVh Finn
Ja ja, find du nu bare en audi der kan tage 9500rpm på standard dele :-)
TDtweeks
Medlem
Indlæg: 112
Tilmeldt: 06 mar 2005, 14:38
Geografisk sted: Nordjylland

#4 Indlæg af TDtweeks »

klyfax.. Scanturbo´s er det ikke osse Samco ?? prisen er da næsten samme

Finn Tolstrup Pedersen.. Det lyder spændende for det er jo nemlig ligemeget om der står Samco på dem hvis prisen bliver dobbelt så høj af det. Skal de bare have en telefonisk henvendelse så har de varen på lageret ?
MVH
Heine
Brugeravatar
duckstar
Mester Medlem
Indlæg: 784
Tilmeldt: 27 nov 2003, 21:55
Geografisk sted: Brønshøj/Husum

#5 Indlæg af duckstar »

Jeg købte for noget tid siden nogle bøjninger hos hhv. Scanturbo og Slangespecialisten. Scanturbos var to stykker slange skåret i smid, nærmest smeltet sammen med tydelige silikonerester inden i bøjningen, mens Slangespecialistens var viklede ligesom Samco's originale er - altså uden silikonerester inden i slangen..

Jeg ved ikke om det betyder noget, men når man står med dem i hånden er der tydelig forskel. Derudover er Scanturbos meget bløde, mens Slangespecialistens er hårde og virker noget kraftigere.

Jeg er dog ret sikker på Scanturbo's er OK, men hvis man vil gå hele vejen ville jeg selv købe dem fra Slangespecialisten/SFS/Samco..
Vh. Anders
Brugeravatar
klyfax
Mester Medlem
Indlæg: 2525
Tilmeldt: 25 maj 2005, 10:08
Geografisk sted: Sweden

#6 Indlæg af klyfax »

Det har jeg nu aldrig set hos scanturbo.dk. Og de holder også til 1 bars tryk. På glatte rustfrie rør.
MVH

Magnusssen

"God made Heaven and Earth, and the rest was made in China."
Brugeravatar
DorkVonWaterfall
Mester Medlem
Indlæg: 571
Tilmeldt: 17 maj 2004, 23:19
Geografisk sted: Ikast, verdens navle

#7 Indlæg af DorkVonWaterfall »

ellers har nordicturbo.dk nogen gode, billige produkter...
pffftttt......
TDtweeks
Medlem
Indlæg: 112
Tilmeldt: 06 mar 2005, 14:38
Geografisk sted: Nordjylland

#8 Indlæg af TDtweeks »

DorkVonWaterfall .. har lige haft fat på nordicturbo og han havde kun blå hjemme.
MVH
Heine
Besvar